Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Protest bez przerywania pracy  

26 stycznia 2016 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Członkowie korpusu mają ograniczone możliwości występowania w obronie swoich interesów pracowniczych. Strajk jest w ich przypadku zakazany, a inne formy protestu nie mogą zakłócać normalnego funkcjonowania urzędu.

Jednym z narzędzi, z jakich w obronie swoich grupowych interesów mogą korzystać pracownicy, jest wejście z pracodawcą (pracodawcami) w spór zbiorowy. Może on dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych. Nie może być zatem, co do zasady, wszczynany w celu poparcia indywidualnych żądań pracowniczych. Tak wynika z art. 1 i 4 ustawy z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (dalej: ustawa o sporach zbiorowych). Interesy grupowe pracowników reprezentują związki zawodowe. Dotyczy to także osób zatrudnionych w administracji rządowej.

Zakaz strajku

Członkowie korpusu służby cywilnej, choć mogą należeć do związków zawodowych,  nie korzystają jednak z pełnych praw związkowych, czego wyrazem jest m.in. pozbawienie ich prawa do strajku. Uczestniczenia w strajku lub akcji protestacyjnej zakłócającej normalne funkcjonowanie urzędu zabrania im art. 78 ust. 3 ustawy o służbie cywilnej (dalej: usc).

Zakaz udziału w strajku dla tej kategorii zatrudnionych wynika też z art. 19 ust. 3 ustawy o sporach zbiorowych. Zgodnie z tym przepisem prawo do strajku nie przysługuje pracownikom zatrudnionym w organach władzy państwowej, administracji rządowej i samorządowej, sądach oraz prokuraturze. Jak widać, zakres tego przepisu obejmuje nie tylko członków korpusu sc, ale też wszystkie osoby pracujące w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10353

Wydanie: 10353

Spis treści
Zamów abonament